![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj1WBBcSWruFrMgSuhKaf2QlxOintHMNynAn5Y-JPtmgxXPqAIwSnKBrgPOLFXL3g10l7USUbLyDMLACgXR0mpe-D-iFgO-ku_Lahnt7G6V2SzrDNGEmH2n8LpGg4bIx5Nl4qLK0tILl7GK/s320/ionidios2.jpg)
Ο υποψήφιος Δήμαρχος Πειραιά Αντώνης Καλογερόγιαννης παρευρέθη στην Ιωνίδειο Σχολή Πειραιά, με την ευκαιρία της τελετής αγιασμού για τη νέα σχολική χρονιά. Τον αγιασμό τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Πειραιά κ.κ. Σεραφείμ και παρευρέθησαν ο Νομάρχης Πειραιά και υποψήφιος Δήμαρχος Πειραιά κος Ι. Μίχας, ο Δήμαρχος Πειραιά κος Π. Φασούλας, αντιδήμαρχοι, νομαρχιακοί και δημοτικοί σύμβουλοι κ.α.
Σε δηλώσεις του μετά την τελετή αγιασμού ο υποψήφιος Δήμαρχος Πειραιά κος Καλογερόγιαννης τόνισε : "Η γνώση είναι και θα είναι πάντα ελευθερία. Η γνώση διαμορφώνει ανθρώπους με ελεύθερη σκέψη και δημοκρατική συνείδηση. Οι νέοι , και ειδικά οι μαθητές, οφείλουν να μαθαίνουν, να συζητούν , να συμμετέχουν. Να παίρνουν την τύχη στα χέρια τους. Καλή δύναμη σε όλους (γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές) για μια δημιουργική, γόνιμη εκπαιδευτική χρονιά"